Rešujemo dva izziva, ki jih imata B2B marketing in prodaja:
KAJ reči, da prodaš + KAKO reči, da prodaš.
Izberite, kaj potrebujete ta trenutek:
Analize
Orodja
Treningi
Malo znana skrivnost B2B marketinga
V čem je B2B marketing (trženje podjetjem) bistveno drugačen od B2C marketinga (trženja posameznikom)?
Pri B2B nakupu je tveganje napačne odločitve večje.
Večina tržnikov poskuša to tveganje zmanjšati tako, da je njihov prodajni nagovor zelo podroben in strokoven opis tehnologije. Domnevajo, da bodo tako videti bolj resni, profesionalni, zanesljivi.
Vtis na stranko pa je povsem drugačen. Stranka domneva, da vidimo le sebe in lasten produkt, njenih problemov in želja pa ne razumemo. Kar večinoma drži.
Razlogi, zakaj nam B2B marketing ne uspe
❌ Ne omenjamo drugega kot tehnične lastnosti, ker nas je strah, da bi bili videti tehnično šibkejši kot konkurenti.
A stranka ne kupuje tehničnih lastnosti — kupuje rešitev svoje težave. Kupuje prihodnost, kjer bo manj stresa, kjer bo bolj varna in bolj konkurenčna.
❌ Nočemo se razlikovati od konkurence, ker se nam zdi varneje in udobneje biti skrit med podobnimi kot biti izpostavljen.
A stranka ne išče podobnosti, ampak razliko. Brez nje ne more izbrati in se odločati. Edinstvenost je edini način, da nas stranka opazi kot boljšega ponudnika.
❌ Ne uporabljamo preprosto razumljivega jezika, ker nas je strah, da bi bili videti premalo strokovni.
A stranka ne išče najbolj strokovnega ponudnika — išče tistega, ki jo najbolje razume, ji daje največji občutek varnosti in mu najbolj zaupa.
Katera čustva so pomembna v B2B?
B2B marketing po krivici slovi kot najbolj nečustveno in dolgočasno področje marketinga, kot “boring2boring”. Področje, kjer podjetja kar tekmujejo, kdo bo bolj suhoparno in tehnično opisal predmet prodaje.
Uspešni tržniki vedo, da morajo tudi v B2B vzbujati točno določena čustva. V naslednjem vrstnem redu:
▶️ UPANJE
Razlog za nakup je v B2B največkrat reševanje ali preprečevanje težav. Poslovanje je polno izzivov, poti do ciljev so vedno polne ovir. Predstavitev vašega izdelka ali storitve mora vzbuditi upanje, da lahko z njimi stranka reši težave in odstrani ovire.
▶️ VARNOST
Ko je upanje vzbujeno, se v stranki oglasi alarm: je to varno kupiti? Koliko drugih je to že kupilo in kako zadovoljni so z vami? Vam stranka lahko zaupa? Boste na voljo, ko bo prišlo do težav? Je produkt zanesljiv? Boste čez X let še na trgu, ko bo potrebno vzdrževanje? Vaša predstavitev mora odgovoriti na vsa ta vprašanja, tudi če ti jih stranka ne postavi.
▶️ UDOBJE
Ko vzbudite občutek varnosti, je tu še zadnja ovira: napor. Kako komplicirano je financirati, kupiti, montirati, uporabljati in vzdrževati produkt? Če padete tu, se bo stranka odločila, da “za zdaj produkta še ne rabi”. Potrudite se, da prevzamete večino naporov na svoja pleča, da bo stranka čim hitreje in udobneje kupila.
Kako se predstaviti,
da te stranka izbere?
Brezplačen nasvet. Uporaben takoj. Vsako 2. soboto. Le 2 minuti branja.
Spam: nikoli. Odjava: kadarkoli.
Darilo: “Kako prepričljiva je tvoja prodajna zgodba?” s testom prodajnega nagovora in tremi primeri prodajnih zgodb.